Kadry i Płace - Prawo i Praktyka
Cel studiów:
Przekazanie uczestnikom wiedzy o charakterze specjalistycznym oraz nabycie przez nich umiejętności praktycznych z zakresu nawiązania oraz trwania stosunku pracy, stosunków pozakodeksowych, zasad naliczania wynagrodzeń, rozliczania świadczeń pracowniczych, prowadzenia dokumentacji kadrowej, dokumentacji podatkowej oraz ZUS. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą na wykonywanie funkcji kadrowych, kadrowo-płacowych oraz rozliczeniowych.
Adresaci:
Adresatami studiów są osoby zatrudnione oraz poszukujące zatrudniania w działach kadrowo płacowych urzędów, instytucji publicznych, firm prywatnych. Uczestnictwo w studiach może być również atrakcyjna dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które chcą samodzielnie sporządzać dokumentację kadrowo-płacowe.
Korzyści dla słuchaczy:
Uczestnicy studiów moją możliwość poznania lub pogłębienia wiedzy z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego, prawa ubezpieczeń społecznych oraz wynagrodzeń i podstawowych regulacji podatkowych. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom, absolwenci studiów podyplomowych będą mogli świetnie radzili sobie z równymi aspektami kadrowo płacowego aspektu funkcjonowania przedsiębiorstw w burzliwym otoczeniu zewnętrznym. Umiejętne wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce pozwoli im na samodzielne i profesjonalne wykonywanie prac w pionie kadrowo-płacowym.
Kadra:
Zajęcia na studiach prowadzone są w nowoczesnej i aktywnej formie ćwiczeń, warsztatów, case study oraz multimedialnych wykładów. Wykładowcami studiów podyplomowych są osoby na co dzień zajmujące się praktycznymi aspektami spraw kadrowo-płacowych. Posiadają wieloletnią praktykę gospodarczą, są jednocześnie znakomitymi pracownikami naukowymi ze znaczącym doświadczeniem w prowadzeniu studiów podyplomowych, szkoleń i treningów doskonalących. Dynamiczna i aktywizująca uczestników forma prowadzenia zajęć pozwoli na wyćwiczenie umiejętności rozwiazywania problemów zarówno przedstawianych przez wykładowcę jak i podnoszonych na bieżąco przez słuchaczy.
Ramowy program:
- Czas pracy
- Mediacje i negocjacje w warunkach zatrudnienia
- Bieżące zmiany w przepisach
- Zagadnienia podatkowe
- Współczesny rynek pracy selekcja i dobór kadr
- Ubezpieczenia społeczne w stosunku pracy i umowach cywilnoprawnych
- Urlopy i uprawnienia rodzicielskie
- Praca zdalna
- Pracownicze plany kapitałowe
- ZFŚS
- RODO w kadrach i płacach
- Zatrudnianie osób niepełnosprawnych
- Podróże służbowe
- Kodeks pracy
- Potrącenia komornicze
- Kontrola w sprawach kadrowo-płacowych
- Systemy motywacyjne w przedsiębiorstwie
- Obowiązki dokumentacyjne zakładu pracy i odpowiedzialność pracodawcy
- Płace w firmie
- Informatyczne wsparcie działu kadr i płac warsztaty płatnik / optima
- BHP w firmie
- Warsztaty kadrowe - dokumentacja pracownicza
- Ochrona danych osobowych i cyberzagrożenia
- Seminarium dyplomowe
- Ustawa o sygnalistach
Forma zaliczenia:
- egzamin końcowy z wybranych zagadnień programowych
Liczba godzin: 196
Czas trwania studiów: 2 semestry